Untitled Document
AnasayfaANASAYFA    |   HAKKIMIZDA    |   ÜRÜNLER / SİSTEMLER    |   REFERANSLARIMIZ    |   İNSAN KAYNAKLARI    |   BİZE ULAŞIN English  Untitled Document
ÜRÜNLER
PANELTON
YAPIBLOK
KÖPRÜ KİRİŞİ
KUTU MENFEZLER
ÖZEL ÜRÜNLER

SİSTEMLER
PREFABRİK TAŞIYICI SİSTEMLER
FAB-TEK
ÖZEL UYGULAMALAR
İstinat duvarı

İstinat duvarı,

Yapıblok ile İstinat duvarı...

İstinat duvarı uygulamaları için taşıyıcı blok özelliklerine sahip Yapıblok ile çok özel çözümler üretilebiliyor. Demir donatılı (betonarme) istinat duvarlarının yanı sıra, geotekstil ve geogrid donatılı istinat duvarları inşa etmek de mümkündür. Yol kenarlarında akustik bariyer olarak, farklı renk ve dokuları ile değişik istinat duvarı tasarlanabilir. Sıva boya gerektirmediği için de taşıyıcı blok özelliklerine sahip Yapıblok ile yapılan istinat duvarlarının da bakım maliyeti yoktur. İstinat duvarı uygulamalarında duvarlar Yapıblok’ un estetik tasarım imkanları ile daha da güzelleşiyor. Sıva boya gerektirmeyen Yapıblok ile ömür boyu bakım gerektirmeyen İstinat duvarı tasarlanabiliyor.

İstinat duvarı, sıkıştırılmış dolgu zemine kademeli olarak mekanik elemanlar konulmasıyla zeminin güçlendirilmesidir. Bu sayede zeminin yatay yüklere karşı kendini taşımasının yanısıra düşük maliyet ile estetik bir görsellik de sağlanır.

Sıkıştırılmış Dolgu Zemin, İstinat duvarı uygulamalarında serbest drene olabilen granüler malzemeden oluşur. (Kum taşı, kırma taş vb.) Geosentetik Donatı, İstinat duvarı uygulamalarında Polipropilen esaslı veya yüksek mukavemetli polysterliflerinden oluşan pvc kaplı malzemelerdir.

Yapıblok istinat duvarı ve Geo duvar uygulamalarının avantajları;

  • Yapıblok istinat duvarı uygulamalarında, Dolgu ve yarma istinat duvarı, peyzaj amaçlı duvarlarda, şev stabilizasyonu amacıyla kullanılır. Yüksek duvarlarda diğer yapım sistemlerine göre daha ekonomiktir.
  • Günde 200 m2 düzeyinde istinat duvarı uygulamalarında inşaası mümkündür. Diğer klasik istinat duvarlarından çok daha hızlı inşaa edilebilir.
  • Yapıblokların dekoratif özelliği nedeniyle estetik yüzeyli İstinat duvarı oluşturulur. Esnek mimariye sahiptir; iç ve dış eğriler elde edilebilir.
  • İstinat duvarı uygulamalarında kademelendirme (teraslama) yapılabilir.
  • Esas kütlesi zemin olan Geosentetik istinat duvar depremde esnek davranış gösterir, sönümleme yeteneği yüksektir.
  • Yapıblok ile oluşturulan İstinat duvarı zayıf temel zemini koşullarında temele çok az yük aktarır ve dönmeye karşı emniyet sağlar.
Yapıblok’ un diğer kullanım alanları...?

Bahçe Duvarları, Yapıblok ile estetik bahçe duvarları yapmak hem çok kolay hem de çok ekonomikdir. Taş duvara göre çok daha modern, kaplama duvarlara göre çok daha gerçekçi görünen yapıblok sıva boya gerektirmediği için bakım maliyeti de yoktur. Kalıp gerektirmez, uygulaması kolay taşıyıcı elemanıdır.

Hafif Bloklar; Yapıblok, cephe duvarlarında ve bahçe duvarlarında kullanılmasının yanısıra Hafif Yapıblok, uygulama kolaylığı ve estetik görünümü ile bina iç duvarlarında kullanılmaktadır.

Yapı Merkezi’nin diğer ürün ve sistemleri...


Yapı Merkezinin ürün ve sistemleri arasında ağır yükler altında geniş açıklık geçilebilen, ön gerilmeli sistemle üretilen, fabrika inşaatı, depo inşaatı gibi sanayi yapılarında sıklıkla kullanılan ön germeli boşluklu Beton Prefabrik döşeme ve cephe elemanları Panelton...

Sıva boya gerektirmeyen, değişik renk ve yüzeylerde üretilen, mimari tasarımlara uygun, konut sektöründe ve sanayi yapıların iç, dış ve bahçe duvar uygulamalarında kullanılan taşıyıcı özelliklere sahip Yapıblok...

İç duvar yapımında kullanılan sahip, ses geçirimsiz özelliği mükemmel Hafif blok... Fabrika inşaatı, depo inşaatı gibi sanayi yapı inşaatlarında beton prefabrik yapı ürünleri olan Kolon, Kiriş, Boşluklu Makaslar, Öngermeli Elemanlar... Yapıların inşaatına kalite, hız ve ekonomi getiren donatılı yığma bir sistem olan Panelton ve Yapıblok’ dan oluşturulan Fab-tek Yapı Sistemi...
 
Kullanım Alanları ve Avantajları
Tip ve Boyutlar
Renkler ve Dokular
Duvar Örüm Aşamaları
Bahçe Duvarı Örnekleri
Referanslar
Bahçe Duvarı
Hafif Blok
Taşıyıcı Blok
İstinat Duvarı
Geotekstilli İstinat Duvarı
Untitled Document


Copyright © 2010 Yapı Merkezi Prefabrikasyon Tüm hakları saklıdır.