Untitled Document
AnasayfaANASAYFA    |   HAKKIMIZDA    |   ÜRÜNLER / SİSTEMLER    |   REFERANSLARIMIZ    |   İNSAN KAYNAKLARI    |   BİZE ULAŞIN English  Untitled Document
ÜRÜNLER
PANELTON
YAPIBLOK
KÖPRÜ KİRİŞİ
KUTU MENFEZLER
ÖZEL ÜRÜNLER

SİSTEMLER
PREFABRİK TAŞIYICI SİSTEMLER
FAB-TEK
ÖZEL UYGULAMALAR
Köprü Kirişi

Köprü Kirişi ;

Köprü kirişi, genellikle karayolları projelerinde kullanılan, yüksek mukavemetli beton ve öngerilme teknolojisi kullanılarak büyük açıklıkları kolayca geçebilen elemanlardır. Öngerilmeli köprü kirişleri geçilecek köprünün teknik özelliklerine göre değişik ölçülerde,kesitlerde ve boyutlarda imal edilir. Prefabrik Köprü Kirişi’nin avantajlarından biri geniş açıklıklar geçebilme ve inşaat yapım süresinin kısalığı ile zamandan tasarruftur.

Yapı Merkezi prefabrikasyon Paşaköy üretim tesislerindeki yüksek kapasiteli ve modern öngerilim yataklarında çeşitli ölçülerde ve çeşitli tiplerde köprü kirişi üreten, köprü kirişi üretiminde uzmanlaşmış ve konusunda lider bir kuruluştur.

Ögerilmeli “I” kesitli köprü kirişi, özellikleri nedeni ile otoyol üzerlerinde bulunan Köprü – Viyadük gibi inşaatların vazgeçilmez elemanlarıdır. Karayolları standartları ve TSEK 118 standartlarına uygun olarak 41 metre olarak projelendirilen köprü kirişi özel hazırlanacak projelere uygun olarak daha büyük açıklıklarda da üretilebilir.

Köprü Kirişi Kullanılan Bazı Özel Çalışmalar;

Marmaray Projesi’ nin OHL- Dimetronic Konsorsiyumu yüklenimindeki Gebze Halkalı Banliyö hattı İyileştirme işinde Gebze Bölgesi Karayolu Üst Geçit köprüsünün Köprü Kirişl işi 75 x 75 x 130 ölçülerinde “I” Kesitli, 34.5 mt uzunluğunda ve İTÜ onaylı 100 yıl dayanımlı beton kullanılmıştır. Her bir Köprü 55 ton ağırlığındaki Köprü kirişler, 45 mt uzunluğundaki teleskopik açılabilir, yönlendirilebilir kanatlı TIR dorseleri nakledilmiş ve montaj 700 tonluk vinç kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesislerinde Köprü Kirişi, Panelton döşeme elemanları birlikte kullanıldı. İSKİ’nin bir hizmeti olan ve 1 milyon 600 bin nüfusa hizmet edecek olan Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisileri, Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinin atık suları, çevreye zarar vermeyecek şekilde denize deşarj edilecek. Atıksu arıtma tesisinin Gürpınar terfi merkezi ile İnce Izgara binası olarak adlandırılan bölümlerin çatı döşemelerinde PYS 250 ve PYS 150’lik Panelton ile L= 15.40 75/75 Köprü Kirişi, Koku Kontrol ve Kum Ayırma binalarının çatı döşemelerinde ve ara kat çatı döşemelerinde öngermeli boşluklu Panelton döşeme elemanları ile birlikte 10 adet Köprü kirişi kullanıldı.

Sancaktepe, Osmangazi Caddesi Altgeçidi ve bağlantı yolları inşaatı ile Ümraniye Çakmak köprüsü inşaatlarında Köprü Kirişi kullanıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Planlama Müdürlüğünce ihale edilen, Samandıra ve Sarıgazi bölgelerini TEM’e bağlayan altgeçit İnşaatında 132 Adet L=20.30 mt. 75-75/90 öngerilmeli Prefabrik Köprü Kirişi kullanıldı.

TEM yolunu Ümraniye mevkinde üstden geçecek olan Çakmak Köprüsü İnşaatında toplam 78 Adet çeşitli ölçülerdeki öngerilmeli Prefabrik Köprü Kirişi kullanıldı. Ümraniye ve Tepeüstü trafiğinin rahatlamasını sağlayan Çakmak köprüsünün Köprü Kiriş üretimleri Paşaköy fabrikasında imal edildi.

Ayrıca; Altınşehir Kavşak İnşaatı, Bayrampaşa Bağlantı Yolları Projesinde, Forum İstanbul AVM’de, Limak inşaatın uygulamalarında, Yenidoğan Kavşağı Köprüsünde, Rahmanlar E-5 Bağlantı Yolunda, Uzunçayır metrobüs bağlantılarında, Ümraniye Kavşak İnşaatında, Metris kavşağı ve Çamlıca yaya üst geçiti gibi ayrı bir çok önemli projede Köprü Kirişi kullanıldı.

1978 yılından beri önüretimli beton Prefabrik sektöründe araştırmacı yapısı ve Arge’ye verdiği önem ile öncü olan Yapı Merkezi Prefabrikasyon "Yapıda Bilim ve İleri Teknoloji" ilkesinden hiç ödün vermeden işverenlerine, yatırımcılarına, Mimar ve mühendislere kaliteli, hızlı ve ekonomik hizmet vermektedir.

Yapı Merkezi Prefabrikasyon’un İstanbul Paşaköy ve Lüleburgaz’da olmak üzere ileri teknoloji ile donanmış iki üretim tesisi bulunmaktadır. Öngermeli Köprü kirişleri, Yapı Merkezi Prefabrikasyon’un İstanbul Paşaköy tesislerinde olarak üretilmektedir.
 
Untitled Document


Copyright © 2010 Yapı Merkezi Prefabrikasyon Tüm hakları saklıdır.