Untitled Document
AnasayfaANASAYFA    |   HAKKIMIZDA    |   ÜRÜNLER / SİSTEMLER    |   REFERANSLARIMIZ    |   İNSAN KAYNAKLARI    |   BİZE ULAŞIN English  Untitled Document
ÜRÜNLER
PANELTON
YAPIBLOK
KÖPRÜ KİRİŞİ
KUTU MENFEZLER
ÖZEL ÜRÜNLER

SİSTEMLER
PREFABRİK TAŞIYICI SİSTEMLER
FAB-TEK
ÖZEL UYGULAMALAR
Geotekstilli İstinat Duvarı

Geotekstilli İstinat Duvarı;

Yapıblok ile Geotekstilli istinat duvarları

Geotekstilli istinat duvarı uygulamaları için taşıyıcı blok özelliklerine sahip Yapıblok ile çok özel çözümler üretilebiliyor. Demir donatılı (betonarme) istinat duvarlarının yanı sıra, geotekstil ve geogrid donatılı istinat duvarları inşa etmek de mümkündür. Ayrıca, yol kenarlarında akustik bariyer gibi değişik İstinat duvarları tasarlanabilir. Sıva boya gerektirmediği için taşıyıcı blok özelliklerine sahip Yapıblok ile yapılan Geo sentetik istinat duvarlarının da bakım maliyeti yoktur. Geotekstilli istinat duvarı uygulamalarında duvarlar Yapıblok’ un estetik tasarım imkanları ile daha da güzelleşir. Sıva boya gerektirmeyen Yapıblok ile ömür boyu bakım gerektirmeyen Geotekstilli istinat duvarı tasarlanabilir.

Geotekstilli istinat duvarı, sıkıştırılmış dolgu zemine kademeli olarak mekanik elemanlar konulmasıyla zeminin güçlendirilmesidir. Bu sayede zeminin yatay yüklere karşı kendini taşımasının yanısıra düşük maliyet ile avantaj sağlanır.

Sıkıştırılmış Dolgu Zemin, Geotekstilli istinat duvarı uygulamalarında serbest drene olabilen granüler malzemeden oluşur. (Kum taşı, kırma taş vb.) Geo sentetik Donatı, Geotekstilli istinat duvarı uygulamalarında Polipropilen esaslı veya yüksek mukavemetli polysterliflerinden oluşan PVC kaplı malzemelerdir.

Yapıblok ile Geotekstilli istinat duvarı uygulamalarının avantajları;
  • Geotekstilli istinat duvarı uygulamalarında, Dolgu ve yarma istinat duvarlarında, peyzaj amaçlı duvarlarda, şev stabilizasyonu amacıyla kullanılır. Geotekstilli istinat duvarı diğer istinat duvarı sistemlerine göre daha ekonomiktir.
  • Günde 200 m2 Geotekstilli istinat duvarı inşaası mümkündür. Geotekstilli istinat duvarı diğer klasik istinat duvarlarından çok daha hızlı inşaa edilir.
  • Yapıblokların dekoratif özelliği nedeniyle estetik yüzeyli, mimari tasarımlara uygun Geotekstilli istinat duvarı oluşturulabilir. Esnek bir mimariye sahiptir. Geotekstilli istinat duvarı özel tasarlandığı takdirde iç ve dış eğriler elde edilebilir.
  • Geotekstilli istinat duvarı uygulamalarında kademelendirme (teraslama) yapılabilir.
  • Esas kütlesi zemin olan Geotekstilli istinat duvarı, depremde esnek davranış gösterir, sönümleme yeteneği yüksektir. Geotekstilli istinat duvarı depreme daha dayanıklıdır.
  • Yapıblok ile oluşturulan Geotekstilli istinat duvarı zayıf temel zemini koşullarında temele çok az yük aktarır ve dönmeye karşı emniyet sağlar.

Yapıblok’ un diğer kullanım alanları...

Hafif Bloklar, Yapıblok, cephe duvarlarında ve bahçe duvarlarında kullanılmasının yanısıra Hafif Yapıblok, uygulama kolaylığı ve estetik görünümü ile bina iç duvarlarında kullanılmaktadır. Depreme, yangına ve özellikle her türlü darbeye karşı dayanıklıdır. İsteğe bağlı olarak boyanabildiği ve sıva boya gerektirmediği için bakım maliyeti yoktur. Taşıyıcı özelliklerine sahip Yapıblok tercih edilmektedir.

Bahçe Duvarları, Geotekstilli istinat duvarı yapımında kullanılan Yapıblok ile estetik bahçe duvarları yapmak hem çok kolay hem de çok ekonomikdir. Taş duvara göre çok daha modern, kaplama duvarlara göre çok daha gerçekçi görünen yapıblok sıva boya gerektirmediği için bakım maliyeti de yoktur. Kalıp gerektirmez, uygulaması kolay taşıyıcı bir elemandır.

1978 yılından beri önüretimli beton konusunda sektörde öncü ve lider olan Yapı Merkezi Prefabrikasyon "Yapıda Bilim ve İleri Teknoloji" ilkesi ile beton konusunda ve yapıblok istinat duvarı konularında işverenlerine kaliteli, hızlı ve ekonomik hizmet vermektedir. Geotekstilli istinat duvarı uygulamalarında kullanılan Yapıblok’lar Yapı Merkezi Prefabrikasyon'un Lüleburgaz tesislerinde üretilmektedir.
 
Kullanım Alanları ve Avantajları
Tip ve Boyutlar
Renkler ve Dokular
Duvar Örüm Aşamaları
Bahçe Duvarı Örnekleri
Referanslar
Bahçe Duvarı
Hafif Blok
Taşıyıcı Blok
İstinat Duvarı
Geotekstilli İstinat Duvarı
Untitled Document


Copyright © 2010 Yapı Merkezi Prefabrikasyon Tüm hakları saklıdır.